Pianist
Composer
Arranger

Listy” to najnowszy singiel Ani Federowicz. Artystka stworzyła muzykę do wierszy słynnej polskiej poetki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Singiel Listy” to utwór, który łączy w sobie trzy wiersze Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, a jego fundament tworzą tytułowe „Listy i Przeszłość”.  Produkcją i aranżacją singla zajął się Mikołaj Gąsiewski.

Piosenka to swego rodzaju odcięcie się artystki od przeszłości, pogodzenie się z nią i spojrzenie na nią łaskawym okiem przez przysłowiowe różowe okulary. Najnowszy singiel to także zapowiedź albumu artystki z piosenkami skomponowanymi do poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

Ania Federowicz mówi:

Listy” to dla mnie szczególnie ważny utwór, bo to jeden z moich pierwszych autorskich, który ujrzy światło dzienne. Napisany został podczas pandemii, w domowym zaciszu na Kaszubach. Dotychczas pisałam do szuflady, ale nadszedł ten moment, chyba dojrzałości i świadomości, że chciałabym podzielić się swoją twórczością z innymi.            

Utwór nawiązuje do przeszłości, która przynosi nam dobre doświadczenia, ale też obciążające, przez co często trudniej nam podjąć ryzyko i ruszyć do przodu. Ja się tą piosenką żegnam z przeszłością i tym samym dziękuję za wszelkie doświadczenia życiowe, jakie mi przyniosła, dzięki którym jestem teraz w tym miejscu.

Właśnie dlatego szczególnie ukochałam sobie poezję Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, która pozostaje ciągle aktualna. Mimo zmiany formy przekazu (z listów na wiadomości) i upływem lat, ludzie wciąż mają podobne potrzeby – chcą kochać i być kochani. Tej miłości i wzajemnej akceptacji ciągle szukamy – w poezji, muzyce, sztuce i życiu.