Pianist
Composer
Arranger

O mnie

Mikołaj Gąsiewski – polski aranżer, pianista i kompozytor. Absolwent I i II stopnia Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy w klasie fortepianu. Ukończył studia I stopnia z fortepianu jazzowego w klasie Piotra Wrombla, a także kompozycje z aranżacją jazzową w klasie dra hab. Wojciecha Olszewskiego, uczestnicząc jednocześnie w zajęciach prowadzonych przez Krzesimira Dębskiego w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Studia ukończył z wyróżnieniem. Otrzymał również Stypendium Rektora dla najlepszych studentów.

W latach szkolnych (2009-2013) był pianistą w Junior Jazz Big Band ’75 w bydgoskim Pałacu Młodzieży.
Był również współtwórcą bydgoskiego zespołu muzycznego Archandia, w którym współtworzył i wykonywał muzykę autorską. 

W czasach studenckich był członkiem warszawskiego zespołu elektroniczno – popowego Natalii Moskal, z którym wystąpił m.in. na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, festiwalu Behind The Trees w Mysłowicach, a w grudniu 2016 roku odbył z tym zespołem zimową trasę koncertową po całych Włoszech. 

W 2018 roku korzystał ze stypendium Erasmus+, podczas którego studiował w Conservatorium Maastricht. W tym czasie jako pianista brał udział w trasie koncertowej holenderskiego big-bandu Nederlanden Studenten Jazz Orkest oraz w warsztatach orkiestrowych z Metropole Orkest w Hilversum. Warsztaty prowadziła Shirma Rouse.

Rozpoczął pracę jako aranżer w Polskiej Orkiestrze Muzyki Filmowej, w której pełnił jednocześnie rolę klawiszowca i kierownika muzycznego. Podczas pracy z tą orkiestrą pisał aranżacje na koncerty z m.in. Beatą Kozidrak, czy Kayah. Stworzył również aranżację orkiestrową do utworu „Malinowy” Szymona Grzybacza. Nagranie orkiestry zostało zrealizowane w studiu im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

Ponadto od 2014 roku współpracuje jako pianista w duecie z Dawidem Kartaszewiczem, aktorem związanym z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Razem z Dawidem promuje głównie utwory Zbigniewa Wodeckiego, Kabaretu Starszych Panów i wielu innych polskich artystów. 

Współpracował też między innymi z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem ”Baj Pomorski” w Toruniu, orkiestrą salonową Polskiego Radia PiK „Odeon”, poznańską orkiestrą „CoOperate”, Kapitanem Nemo, Roksaną Węgiel, Orkiestrą Adama Sztaby, Katarzyną Moś, Marcinem Sójką, Sound’n’Grace, Beatą Kozidrak, Łukaszem Zagrobelnym, czy formacją TreVoci.

Jest twórcą aranżacji na orkiestrę smyczkową na trasę koncertową z okazji 40- lecia istnienia zespołu Bajm. 

Współtworzył też podkłady dla wokalistów do dwóch edycji telewizyjnego show „All Together Now. Śpiewajmy Razem” produkowanego przez Endemol Shine Polska. Kierownikiem muzycznym produkcji był Łukasz Sztaba. Tworzył rownież część aranżacji orkiestrowych na trasę koncertową „Bankiet u Sanah” oraz „Uczta nad Ucztami”.

Obecnie pracuje w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także prowadzi własną Orkiestrę Mikołaja Gąsiewskiego, z którą w marcu 2020 roku zagrał pierwszy koncert w Olsztynie w ramach trasy „The Gentleman”.  Współpracuje też przy tworzeniu programu telewizyjnego „Jaka to melodia?”, który jest emitowany na antenie TVP 1, a także przy innych programach telewizyjnych emitowanych na antenach TVP 1 i TVP 2 („Eurowizja”, „Kolędy Prezydenckie” – tworzenie aranżacji i podkładów muzycznych, „Letnia Trasa Dwójki”, „Sylwester Marzeń” itp.). Jest kierownikiem muzycznym w zespole Moniki Lewczuk, a także tworzy własne kompozycje na różne składy instrumentalne.

Pracuje również z agencją „ProCulture”, z którą tworzył aranżacje orkiestrowe na koncerty z Andrzejem Piasecznym oraz na trasę „Show By Night” ze śpiewającymi aktorami.